Ka vähe on liiga palju

4. juuni 2018

1. juuli 2018

Must OÜ

Joove

Kampaania eesmärgid


Maanteeameti ennetuskampaania „Ka vähe on liiga palju“ eesmärgiks on liiklejatele teadvustada, kuivõrd ka väike kogus alkoholi mõjutab nende sõiduvõtteid. Ennekõike on oluline sõidukijuhte informeerida, et ka klaas lahjat alkoholi pole sõidukijuhtimise seisukohalt lubatud ning tegeliku kainenemiseni kulub arvatust hoopis rohkem aega.

Ülevaade kampaaniast


Eestis moodustas 2017. aastal joobes juhi osalusel õnnetustes hukkunute arv 27% kõikidest liikluses hukkunutest. Kokku toimus 2017. aastal Eestis 182 liiklusõnnetust joobes juhi osalusel, kus hukkus 13 ja sai vigastada 236 inimest.

Rahvasuus levinud müüdid, nagu oleks alkoholi lagundamisprotsessi võimalik forsseerida magades, sportides, saunas või külma duši all käies, energiajooki või kohvi juues, ei pea tegelikkuses paika. Vaid 5% alkoholist kaob higistamise ja uriini kaudu, 95% tööst teeb ära maks. Alkoholi tarvitamine mõjub ka unele – alguses on sel küll uinutav mõju, kuid unefaasi teine pool selgelt häiritud. Väsimus, uimasus ning magamatus vaid pikendavad alkoholi põletamise protsessi. Autorool ja alkohol ei kuulu kokku – alkohol püsib organismis arvatust palju kauem ja alkoholi väljumist organismist ei saa inimene ise kuidagi kiirendada.

Juba 0,2 mg/g alkoholi veres mõjutab sõidukijuhi juhtimisvõtteid ja 0,5-promilline joove tõstab fataalsesse liiklusõnnetusse  sattumise riski lausa 5 kordseks. Selle aasta esimese 3 kuuga on järelvalve käigus meie teedelt tabatud üle 1100 juhi, kelle joove oli 0,5 promilli ja enam.  Sellise joobe tekkimiseks piisab 85 kg kaaluval mehel alkoholist, mis sisaldub kahes 0,5 liitrises 4,0% kangusega õlles.

Kampaania väljundid:

  • Äpp Alkokalkulaator, mis on alla laaditav Android telefonidele.
  • Televisioon
  • Raadio
  • Välimeedia
  • Sotsiaalmeedia- ja veebireklaamid
  • Kampaanialeht
  • Muud tegevused: plakatid Maanteeameti ja Politsei- ja Piirivalveameti teenindusbüroodes, joogiklaasialused baarides ja söögikohtades.
Embedded thumbnail for Ka vähe on liiga palju