Jalgratturi juhiluba

Jalgrattur võib sõiduteel üksi sõita alates 10. eluaastast, kui ta tunneb liiklusreegleid ja omab jalgratturi juhiluba. Jalgratturi juhiluba peab olema kõigil 10–15-aastastel sõiduteel sõitvatel jalgratturitel.

Rohkem infot jalgratturite koolituse ja eksamineerimise kohta siit.

 

Kuidas saada jalgratturi juhiluba?

 

Jalgratturi juhiloa saamiseks tuleb kõigepealt selgeks õppida liiklusreeglid. Kui koolis jalgratturikoolitust ei toimu, võib lapsevanem last ise õpetada. Vajalikud materjalid on tasuta saadaval Maanteeameti teenindusbüroodes ja internetilehel www.liikluskasvatus.ee.

Lisaks teoreetilistele teadmistele tuleb kindlasti harjutada jalgrattasõitu.

 

Jalgratturi juhiloa eksam

 

Eksam koosneb kahest osast teooria testist ja sõidueksamist.

Teooriaeksam koosneb 15 valikvastustega küsimusest. Igale küsimusele on üks õige vastus. Aega testi tegemiseks on 30 minutit. Testi edukaks läbimiseks peab õigesti olema vastatud vähemalt 13 küsimust. Teooriaeksami küsimuste teemad leiad siit (PDF).

Sõidueksam koosneb platsiharjutustest ja sõidust väikese liiklussagedusega teel või imiteeritud liikluses. Platsil kontrollitakse jalgrattasõiduoskust, tuleb läbida erinevad sõiduharjutused slaalom, rajavahetus (ümberpõige takistusest), pidurdamine, kaheksa. Sõidueksami teises osas kontrollitakse jalgratturi liiklusreeglite tundmist ja teiste liiklejatega arvestamist. Eksami võib läbi viia imiteeritud liiklusega platsil või väikese liiklussagedusega tänaval. Rohkem infot sõidueksami kohta leiad siit (PDF).

 

Kus saab sooritada juhiloa eksameid?

 

Jalgratturi eksamineerimise õigust omavad põhikoolid, gümnaasiumid, huvikoolid, politseiprefektuurid, autokoolid ja Maanteeamet.

Eksamile tuleb kaasa võtta:

  • isikut tõendav dokument;
  • foto 3x4cm;
  • taotlus (42.28 KB, PDF) 
  • isiklik kiiver;
  • võimalusel oma jalgratas.

Eksamit tutvustav video.

Registreeru eksamile siin.