Säästlik sõit

Kütusekulu on kerge vähendada, kui tead ja rakendad sobilikke abinõusid. Selleks soovitame järgmisi säästuabinõusid:

 • Vali väiksema kütusekuluga auto
  Auto valikul arvesta oma tegelike vajadustega. Vali auto, mis tarbib vähem kütust. Ka auto suurus mõjutab kütusekulu. Suur auto kulutab enam kui väike, suur mootor kulutab reeglina enam kui väike.
 • Ära vea kaasas ülearust kraami
  Liigne õhutakistus ja kaal suurendavad kütusekulu. Eemalda katuseraam, suusakast ja ülearused esemed autost kohe, kui vajadus nende järele on lõppenud (see vähendab kütusekulu ~1 liitri võrra 100 km kohta).
 • Hoia auto tehniliselt korras
  Sõiduk peab alati olema suurepärases tehnilises seisukorras. Must õhufilter, kehvad süüteküünlad või vigane elektrisüsteem mitte ainult ei vähenda sõiduki võimsust, vaid suurendavad ka kütusekulu ja heitgaase. Regulaarselt tuleks kontrollida rehvirõhkusid, sest vale rehvirõhk muudab oluliselt kütusekulu ning mõjutab sõiduohutust. Seetõttu tuleb oma sõidukit korrapäraselt kontrollida ja hooldada.
 • Kasuta mootori lisasoojendusseadmeid, kui välistemperatuur on alla +5
  Külmalt käivitatud auto kulutab esimeste kilomeetrite läbisõidu ajal oluliselt rohkem kütust kui soojendatud auto. Kasuta võimaluse korral mootori elektrilist eelsoojendit.
 • Planeeri auto kasutamist, ühenda asjaajamisi
  Minimeeri autokasutust, ühildada mitmed asjaajamised ühele sõidukorrale. Kui võimalik, siis kasuta auto asemel ühissõidukit, kõnni jala või sõida jalgrattaga.
 • Vali lühem sõiduteekond ning planeeri sõiduaega
  Kui võimalik, siis väldi ummikutundlikke marsruute ning tipptundidel sõitmist. Nii säästad aega ja vähendad ka ise ummikuid, ühtlasi annad panuse üldise heitgaasi hulga vähenemisele.
 • Kasuta kõrgeimat käiku, mille juures mootor veel ühtlaselt veab
  Tasasel maal ja allamäge sõitmisel kasuta auto veeremisenergiat ning seejuures kõrgemat käiku. Väldi sõitmist madala käiguga mootori kõrgetel pöörlemissagedustel. Suurel koormusel aga väldi sõitmist mootori madala pöörlemissagedusega.
 • Kiirus lisab kütusekulu
  Kütusekulu kasvab oluliselt, kui kiirus on kõrgem kui 80 km/h.
 • Kasuta mootoriga pidurdamist, kus see on võimalik
  Tänapäevased sissepritsemootorid ei kuluta kütust, kui toimub mootoriga pidurdamine või sõiduki veeremine näiteks allamäge kõrge käiguga.
 • Sõida sujuvalt
  Sõida ühtlaselt liikluse rütmis, möödumistega ei võida tihedas liikluses aega, sagedaste ja asjatute kiirenduste ja pidurdamistega suurendad oluliselt kütusekulu. Loe hoolikalt enda ümber toimuvat liiklust: näiteks ei tasu rutata punase fooritule juurde ootama, kasulikum on sinna jõuda rohelise tule ajal. Hoia piisavat pikivahet - nii saad sõita ühtlaselt ja ennetada olukorda paremini.