Eesti andis Balti Teedeliidu eesistumise teatepulga üle Lätile

30. august 2017 - 17:16

Täna, 30. augustil on Balti Teede konverentsi viimane päev, mil toimuvad tehnilised tuurid Tallinnas, Lõuna-Eestis, Ida-Eestis ja Saaremaal. Sellega lõpeb Eesti neli aastat kestnud Balti Teedeliidu eesistumise periood ning teatepulk sai eilsel gala õhtusöögil pidulikult üle antud järgmisele eesistujale – Lätile.

Konverentsi teisel päeval, 29. augustil pööras Ameerika teadlane Leo Carroll tähelepanu sõidukitele, mis ei vasta küll Euroopa Liidu heitgaaside standarditele, kuid petavad testis ja lastakse seeläbi liiklusesse. Probleemi lahendamiseks on leiutatud sensorite süsteem, millest läbi sõites selgub, mitu grammi kilomeetri kohta antud sõiduki puhul heitgaase tegelikult on. Seega ei pea Carroll diiselautode keelustamist linnaruumis lahenduseks, kuna mitte kõik diiselautod pole problemaatilised. Lihtsalt on vaja tehnikat, et välja sõeluda need, mis on.

Üks maailma juhtivaid tulevikutegijaid isejuhtivate autode teemal, Raz Peleg tutvustas oma esitluses kaamerasüsteemi autodele, mis on justkui teine autojuht, kes lihtsalt arvestab kõiki asju kaks sekundit ette. Kui 0,5 sekundit eelhoiatust suudab ennetada pea 60% õnnetustest ja 1,3 sekundit lausa 90%, siis Peleg usub et 2 sekundit ette toimuv hoiatus suudab pea kõik õnnetused ära hoida. Nimelt suudab see kaamera lugeda liiklusmärke, teekatte märgistust, valgusfoori ning muidugi ka teele jäävaid takistusi nagu näiteks ees järsult pidurdav auto. Seega on Iisraeli valitsus tänaseks päevaks võtnud vastu seadusemuudatuse, mille kohaselt peavad need seadmed jõudma kõikidesse autodesse.

Lisaks arutlesid Läti, Leedu, Soome, Eesti, Ameerika Ühendriikide ja Belgia teedeala spetsialistid teede tuleviku ja koostöö üle.

Järgmine Balti riikide ühiskonverents ja näitus toimub rotatsiooni korras 2021. aastal Lätis. Eestil on eesõigus järgmist konverentsi korraldada 12 aasta pärast.