Joobes juhi liiklusesse jõudmist saavad takistada ka kaaslased

10. juuni 2019 - 9:40
"Omasid ei lasta täis peaga rooli!"

Joobes sõidukijuhi osalusel toimunud liiklusõnnetuste arv on viimastel aastatel mõnevõrra vähenenud, kuid hukkunute arv on jäänud samaks. Tänavu on esimese viie kuuga roolist tabatud 2566 alkoholijoobes sõidukijuhti, 956 neist olid kriminaalkorras karistatavas joobes.

Maanteeameti tellitud küsitlusuuringu järgi on 60% elanikkonnast valmis takistama alko- või narkojoobes juhti rooli istumast ja 22% on valmis takistama vaid oma tuttavaid. Aastatega on takistada püüdjate osakaal püsinud samal tasemel. Reaalselt on joobes juhti takistanud või püüdnud takistada 45% elanikkonnast.

„Möödunud aastal toimus joobes sõidukijuhi osalusel 148 inimkannatanuga liiklusõnnetust. Tihtilugu tarvitatakse alkoholi kaaslastega, mis tähendab, et enne rooli istumist on olnud kellelgi võimalus kaaslane peatada, kuid seda ei ole suudetud teha piisavalt tulemuslikult või on see üldse tegemata jäetud. Sõpradega peole minnes peaks juba eelnevalt läbi mõtlema, kuidas vältida seda, et keegi alkoholi tarvitanult sõidukirooli istub,“ selgitab  ennetustöö osakonna juhataja Monika Heinrand.

Sõidukijuhtide teadlikkus alkoholi mõjust ja selle lagunemisest organismis ei ole aastatega oluliselt paranenud. Jätkuvalt ollakse halvasti kursis, kui suure alkoholisisalduse veres tekitab pits viina ja mitu tundi kulub täielikuks kainenemiseks. Alkoholi lagundamisprotsessi ei ole võimalik forsseerida. Rahva seas levinud müüdid, et magamine, sportimine, saunas või külma duši all käimine kiirendavad kainenemist ei pea tegelikkuses paika. Vaid 5% alkoholist kaob higistamise ja uriini kaudu, 95% tööst teeb ära maks. Täielikuks kainenemiseks on vaja aega.

„Alkoholi tarvitamine tekitab paljudes inimestes tunde, et temaga ei juhtu midagi halba, sõidetakse suurtel kiirustel ja turvavööta. Kõik need kolm faktorit – alkohol, kiirus ja turvavööta sõit – viivad kokkuvõttes suure tõenäosusega raskete tagajärgedega liiklusõnnetuseni," ütleb Põhja prefektuuri liiklusjärelevalvekeskuse juht Hannes Kullamäe. „Kui teil endal ei õnnestu takistada alkoholijoobes lähedast sõitma minemast, tuleb kindlasti abi paluda politseilt, helistades numbrile 112. Seeläbi saab ära hoida suurema õnnetuse, mis võib igaveseks ära rikkuda kogu perekonna elu ja tekitada valu paljudele inimestele."

Maanteeameti ennetuskampaania „Omasid ei lasta täis peaga rooli“ kestab 10. juunist 7. juulini. Kampaania eesmärk on teadvustada, et lähedaste võimuses on alkoholi tarvitanud inimest takistada sõidukirooli istumast või takistada sõidukijuhti alkoholi tarvitamast. Kampaania raames tehakse koostööd Selveri ja Stockmanniga, kes kasutavad alkoholilettidel kampaaniasõnumiga reklaame. Rohkem informatsiooni on leitav veebilehelt kainejuht.mnt.ee.

Veel uudiseid samal teemal

Kampaania "Võta aega, mitte elu!" plakat
13.07.2020

Maanteeameti kampaania „Võta aega, mitte elu“ tuletab meelde kiiruse ületamise ohtlikkust

2019. aastal tuvastas Politsei- ja Piirivalveamet kokku 50 851 kiiruse ületamist, mida on 39% rohkem kui 2018. aastal. Enim suurenes nende osakaal, kes ületasid kiirust kuni 20 km/h, mis moodustas ...Loe edasi
Kampaania plakat
15.06.2020

Sõidukijuhtide teadlikkus alkoholi mõjust ei ole aastatega oluliselt paranenud

Möödunud aastal toimus joobes sõidukijuhi osalusel 134 inimkannatanuga liiklusõnnetust, milles hukkus 10 ja sai vigastada 160 inimest. Selle aasta esimese viie kuu jooksul on toimunud joobes juhi osalusel 51 liiklusõnnetust, ...Loe edasi
Liiklus
23.03.2020

Naastrehvide vahetamisega võib veel oodata

Naastrehvide vahetamisega ei pea kiirustama, kuna aprillis võib temperatuur langeda miinuskraadideni. „Suverehvidele ülemineku aeg on tehtud Eestis paindlikuks, kuna ilmastikuolud erinevad riigi eri piirkondades. Ilmaennustusportaalid näitavad miinuskraade nii aprilli keskel ...Loe edasi