Maanteeamet katsetab liiklejale aega säästvat tee-ehituse tehnoloogiat

25. juuli 2016 - 0:00

Alates eelmisest suvest on Maanteeamet katsetanud Eesti tee-ehituses uut, nii-öelda ühe tunni pindamise ehk kiirpindamise tehnoloogiat, millega võidab teel liikleja ajaliselt umbes kuus korda.

Maanteeameti lõuna regiooni ehitusvaldkonna juht Janar Taal selgitab, et nõndanimetatud kiir- ehk ühe tunni pindamist kasutatakse selleks, et piirata kiirust teel võimalikult väikese aja jooksul ja vähendada tänu sellele liiklejate ajakulu. Kiirpindamise puhul kehtestatakse teelõigul juba peale lahtise killustiku harjamist kiiruspiirang 70 km/h ning järgmisel päeval kell 12.00 muudetakse eelmise päeva töölõikudele kehtiv kiiruspiirang 90 km/h.

Töövõtja kohustuseks kiirpindamisel on teostada lõigu pindamistööd, sh kõikide ajutiste piirangute ja lahtise killustiku eemaldamine alates pindamistööde algusest kuni esialgse liikluskorralduse taastamiseni, kolme tunni jooksul. Maksimaalne töötsooni pikkus tuleb valida vastavalt töövõtja võimekusele, kuid mõistlik on korraga ette võtta ca 500 meetrit.

Kiir- ehk ühe tunni pidamine on tavapindamisest kallim – praeguses võrdluses umbes 20-30 protsenti. Seega on seda tehnoloogiat mõttekas kasutada eelkõige suurema intensiivsusega teedel, samuti juhul, kui liiklus on selle häirimise vähendamiseks vaja avada kiiremini. Teisalt, kui otsustatakse sellist tehnoloogiat laiemalt kasutama hakata, väheneb maksumuste vahe kindlasti.

Maanteeamet on koostöös Üle OÜ-ga kiirpindamist teinud kaks korda: möödunud aastal Pärnumaal Pärnu–Rakvere–Sõmeru maanteel (km 42,7–43,2) ning tänavu Põlva–Reola maanteel (km 22–26 ja km 30–34). Tellija on saavutatud tulemusega rahul, reaalselt jõudis töövõtja 500 m lõigu ära pinnata ühe tunni jooksul, peale teekatte harjamist ei esinenud lahtist killustikku lõigul ning pinnatud lõik ei hakanud ka higistama. Selline metoodika õigustab end väga hästi asulates ja suure liiklusega maantee lõikudel, kus saab kiirelt töö teostada ja pärast tööde lõppu taastada varem kehtinud kiiruspiirang.

Pindamine on teekattele kulumis- ja ilmastikukaitsekihi ehitamine, mille puhul laotakse kattele vaheldumisi bituumensideainet ja sobiva terakoostisega kivimaterjali. Seejärel teostatakse teel rullimine.

Täiendav info:
Evelin Kütt
Maanteeamet
Avalike suhete osakond
6119420 / 53041491
evelin.kytt@mnt.ee

Veel uudiseid samal teemal

Praam
11.02.2020

Saaremaa ja Lääneranna valdade elanikud eelistavad püsiühenduse loomist üle suure väina

Maanteeameti tellitud uuringust selgus, et Saaremaa ja Lääneranna valdade elanikud pooldavad püsiühenduse ehk silla või tunneli loomist üle Suure väina. Muhu valla elanikud seda pigem ei soovi. 68% Saaremaa, 37% ...Loe edasi
Teetööd maanteel
22.07.2019

Augusti lõpuni tuleb praamiga Saaremaale ja tagasi mandrile liikudes arvestada teetöödega

Risti–Virtsu–Kuivastu–Kuressaare maanteel km 50,1–56,3 Tuudi–Ridase lõigul teostatakse tee rekonstrueerimise töid. Töid teostatakse kogu remonditaval teelõigul. Ajavahemikul 24.07.–01.08. teostatakse remonditaval teelõigul aluse stabiliseerimise töid. Tööde käigus kaetakse osa teest bituumeni ja ...Loe edasi
Aadu Lassi preemia sai Marek Koit
26.11.2018

Insener Aadu Lassi nimelise teedevaldkonna auhinna laureaadid on insenerid Marek Koit ja Aleksander Kaldas

Maanteeamet ja Asfaldiliit kuulutasid välja Insener Aadu Lassi nimeline teedevaldkonna auhinna laureaadid kahes kategoorias: Aadu elutööpreemia ja Aadu inseneripreemia. Aadu inseneripreemia omastati silmapaistvate saavutuste eest teedevaldkonna arengu ja jätkusuutlikkuse tagamisel ...Loe edasi