Maanteeameti ja Politsei- ja Piirivalveameti pöördumine TV3-le

21. märts 2017 - 9:50

Maanteeamet ning Politsei- ja Piirivalveamet edastasid täna TV3-le ametliku pöördumise seoses saatesarja "Sõidud Taukariga" liikluseeskirjade eiramisega. 

 

Austatud TV3 toimetus

 

Maanteeamet ning Politsei- ja Piirivalveamet jälgivad jätkuvalt murega, kuidas meelelahutuslik saatesari „Sõidud Taukariga“ propageerib ebaturvalist autojuhtimist ja liiklusreeglite eiramist, seades ohtu nii sõitjad kui kaasliiklejad. Seda kahetsusväärsem on, et saate peategelased on ühed nimekaimad lauljad ja eeskujuks paljudele noortele, kelle seas on ka praegused ja tulevased autojuhid. Kuigi TV3 peadirektor Priit Leito taunis saatejuhi käitumist ning avalikult vabandas, ei ole lubadus järgmistes osades liiklusele keskenduda tõeks saanud. 

Kõrvaliste tegevuste tõttu juhtub Eestis iga päev keskmiselt 2,1 liiklusõnnetust. 33% juhtidest sattus 2016. aastal tähelepanu hajumise tõttu ohtlikesse olukordadesse - kaldus oma sõidurealt kõrvale; ei märganud foori või liiklusmärki; äkkpidurdas, et eessõitjale mitte sisse sõita; eksis teelt; ei märganud jalakäijat või jalgratturit.

Pilootosas nägime, kuidas autoroolis emotsionaalselt lauldi, žestikuleeriti ja pillimängu imiteeriti. Samal ajal registreeriti vähemalt kaks liiklusõnnetust Eestis, mille põhjustasid kõrvalised tegevused autoroolis. Pilootosa eetripäeval viidi haiglasse vastassuunda kaldunud noor mees, kes sõidu ajal telefoniga tegeles. Järgmisel päeval sõitis teelt välja 14 lapsega koolibuss, sest juht püüdis õnnetuse hetkel maast üles tõsta mahakukkunud mänguasja.

Kõrvalised tegevused mõjutavad roolikeerajat nii käelisel, visuaalsel, auditiivsel kui ka tunnetuslikul tasandil. Pillimängu imiteerimine või äge žestikuleerimine nõuab vähemalt ühe käe (saates lausa mõlema käe) roolilt võtmist; pilk suundub teelt eemale; emotsionaalne vestlus ja muusika hägustavad teele keskendumist veelgi. Mitut tegevust on võimatu korraga ja korrektselt sooritada. Inimese aju lülitub ühelt ülesandelt teisele ega suuda ohuolukorras eraldada olulist väheolulisest.

Maanteeameti ning Politsei- ja Piirivalveameti poole pöördusid murelikud inimesed, kes juhtisid tähelepanu saates nähtud vastutustundetule käitumisele autoroolis ning ka liiklusseaduse võimalikele rikkumistele. Meie jaoks on hädavajalik, et ühiskonnas väärtustatakse ohutut liiklemist ja peetakse meeles, et me kõik oleme kellelegi eeskujuks. Sellises formaadis saade annab ohtlikku liikluseeskuju ja ei ole turvaline ka saates osalejatele endile. Seetõttu palume vaadata üle saate formaat ning veenduda, et uued eetrisse minevad episoodid ei sisaldaks riskeerivat liikluskäitumist. Juhul kui saade ei ole filmitud kõigile liiklejatele avatud teel, tuleks seda vaatajatele selgitada ning neile meelde tuletada, et avalikus liikluses sel viisil sõidukit turvaliselt juhtida ei saa.

Soovi korral aitame nõu ja jõuga, et saade saaks kohaldatud selliseks, et see ei riivaks õiguskuulekaid liiklejaid.

 

Lugupidamisega

Kristian Jaani               
Põhja prefekt

Meelis Telliskivi
Maanteeameti peadirektori asetäitja liiklusohutuse ja ühistranspordi alal

Veel uudiseid samal teemal

Liiklus
23.03.2020

Naastrehvide vahetamisega võib veel oodata

Naastrehvide vahetamisega ei pea kiirustama, kuna aprillis võib temperatuur langeda miinuskraadideni. „Suverehvidele ülemineku aeg on tehtud Eestis paindlikuks, kuna ilmastikuolud erinevad riigi eri piirkondades. Ilmaennustusportaalid näitavad miinuskraade nii aprilli keskel ...Loe edasi
26.11.2019

Teed võivad muutuda erakordselt libedaks

Mitmel pool mandri-Eestis on teedel juba jäidet. Riigi Ilmateenistus hoiatab, et kohati võib sadada jäävihma. Ilmaprognoosi kohaselt jõuab hommikul saartele tihedam sajuala, mis liigub sealt mandrile. Mandri lääneosas sajab vihma ...Loe edasi
Põhjamaade rehvimärk
26.11.2019

Alates 2022. aasta detsembrist võib kasutada ainult põhjamaade kliimasse mõeldud talverehve

Alates 1. detsembrist 2022 peavad sõidukite naastudeta talverehvid olema mõeldud põhjamaade kliimas kasutamiseks. Nõuetele vastavad rehvid on tähistatud märgiga, millel on kolm mäetippu ja lumehelves. Kõnealune märk näeb välja selline: ...Loe edasi