Maanteemuuseumi eriprogrammis saab teemasinatega lähemalt tutvust teha

14. juuni 2017 - 14:43

Esimeste teemasinate hankimisest ja tootmise algusest Eestis möödub 90 aastat. Eesti Maanteemuuseum tähistab seda sündmust juunist kuni augustini kolme eriprogrammiga.

Esimene teemapäev toimub reedel, 16. juunil algusega kell 14. Vaid eriprogrammide ajal käivitatakse Eestis ainulaadne teehöövel Bitvargen, mille jõudmine Eestimaa teedele tõi möödunud sajandi alguses murrangu tee-ehituses.

Kõik teisedki selle päeva tegevused on ühel või teisel moel seotud teede ehituse või mõne teemasinaga. Näha saab teerulli tööd, proovida ise lihtsamaid teetöid kehastudes teehöövlijuhiks, jälgida RC sõidukite näidisesinemist ning tutvuda giidituuril lähemalt tee-ehitusmasinate hingeeluga.

Lapsi ootavad kaevetööd miniekskavaatoritega ja mänguväljakul puldiga teemasinad, meisterdada saab ka teemeistri purgikooki.

1927. aasta oli tee-masinate hankimisel erakordne. Selle ajani kuulusid masinaparki mõned auru- ja mootorrullid, kümmekond hobujõul veetavat rulli ja skreeperit, mõned kivipurustajad, killustiku sorteerijad, mõni veoauto ja traktor. Suurem osa tööst tehti käsitsi.

Aprillis otsustati teedeministri ettepanekul hankida täiendavad kümme teehöövlit. Lisaks osteti välisriikidest veel 12 täiendavat teede-ehituse masinat ja seadet. Enamik neist olid oma tüübilt Eesti oludes uudsed. Suur osa neist olid mõeldud killustikteede ehituseks ja hoolduseks. Sama aasta lõpul jõudis Eestisse ka esimene Rootsist tellitud veoauto külge kinnitatav lumesahk.

Teemasinate teemapäevad toimuvad 16.06, 21.07 ja 11.08. Tegevustes osalemine muuseumipiletiga.

Täpsem ajakava: www.maanteemuuseum.ee

Lisainfo:
Signe Lillipuu
turundus- ja kommunikatsioonijuht
Eesti Maanteemuuseum
signe.lillipuu@mnt.ee
+372 5342 4652 

Veel uudiseid samal teemal

09.10.2017

Maanteemuuseumis tuleb taas laste liikluskonverents

Kolmapäeval, 11. oktoobril toimub Eesti Maanteemuuseumis II laste liikluskonverents. Sündmusel osalevad 3. klasside õpilased ja nende õpetajad viiest maakonnast. Konverentsi põhieesmärk on arutada koos õpilastega, kuidas tänaval ohutult liigelda. Tähelepanu ...Loe edasi
15.08.2017

Too neljarattaline sõber sel reedel maanteemuuseumisse autokinno

Eesti Maanteemuuseum kutsub sel reedel, 18. augustil kell 22 kõiki filmisõpru autokinno. Näitamisele tuleb Belgia süsimust komöödia „Uhiuus testament“. "Kuuldused jumala enneaegsest surmast on tugevasti liialdatud. Tuleb välja, et kõigevägevam ...Loe edasi
26.07.2017

Eesti Maanteemuuseum kutsub sünnipäeval külla sõbermuuseume ja katsetab kiiruseid

Eesti Maanteemuuseum on sel laupäeval sünnipäevale kutsunud kaasteelised, kellega seob ühine kirg liikumise ja suurte masinate vastu. Päevale pakuvad lisavürtsi lugemiskoer ja ennustuskana. Seekord otsustas Eesti Maanteemuuseum sünnipäeva puhul kutsuda ...Loe edasi