Maanteemuuseumi eriprogrammis saab teemasinatega lähemalt tutvust teha

14. juuni 2017 - 14:43

Esimeste teemasinate hankimisest ja tootmise algusest Eestis möödub 90 aastat. Eesti Maanteemuuseum tähistab seda sündmust juunist kuni augustini kolme eriprogrammiga.

Esimene teemapäev toimub reedel, 16. juunil algusega kell 14. Vaid eriprogrammide ajal käivitatakse Eestis ainulaadne teehöövel Bitvargen, mille jõudmine Eestimaa teedele tõi möödunud sajandi alguses murrangu tee-ehituses.

Kõik teisedki selle päeva tegevused on ühel või teisel moel seotud teede ehituse või mõne teemasinaga. Näha saab teerulli tööd, proovida ise lihtsamaid teetöid kehastudes teehöövlijuhiks, jälgida RC sõidukite näidisesinemist ning tutvuda giidituuril lähemalt tee-ehitusmasinate hingeeluga.

Lapsi ootavad kaevetööd miniekskavaatoritega ja mänguväljakul puldiga teemasinad, meisterdada saab ka teemeistri purgikooki.

1927. aasta oli tee-masinate hankimisel erakordne. Selle ajani kuulusid masinaparki mõned auru- ja mootorrullid, kümmekond hobujõul veetavat rulli ja skreeperit, mõned kivipurustajad, killustiku sorteerijad, mõni veoauto ja traktor. Suurem osa tööst tehti käsitsi.

Aprillis otsustati teedeministri ettepanekul hankida täiendavad kümme teehöövlit. Lisaks osteti välisriikidest veel 12 täiendavat teede-ehituse masinat ja seadet. Enamik neist olid oma tüübilt Eesti oludes uudsed. Suur osa neist olid mõeldud killustikteede ehituseks ja hoolduseks. Sama aasta lõpul jõudis Eestisse ka esimene Rootsist tellitud veoauto külge kinnitatav lumesahk.

Teemasinate teemapäevad toimuvad 16.06, 21.07 ja 11.08. Tegevustes osalemine muuseumipiletiga.

Täpsem ajakava: www.maanteemuuseum.ee

Lisainfo:
Signe Lillipuu
turundus- ja kommunikatsioonijuht
Eesti Maanteemuuseum
signe.lillipuu@mnt.ee
+372 5342 4652 

Veel uudiseid samal teemal

16.05.2017

Eesti Maanteemuuseumis toimub sel laupäeval muuseumiöö „Öös on mänge“

Teinekord võib mängutuhin tabada päris ootamatus kohas, näiteks muuseumis. 20.mail kell 19-23 ootab maanteemuuseum vastust saama küsimusele, kas mängult või päriselt? Ole valmis lustiga laetud kohtumisteks, kus piirid mängu ja ...Loe edasi
Tudengivormel
20.02.2017

Vabariigi aastapäeval saab maanteemuuseumis näha Eesti esimest tudengivormelit

24. veebruaril, Eesti Vabariigi aastapäeval ootab Eesti Maanteemuuseum külla tutvuma Eesti esimese tudengivormeliga FEST08. Selleks, et tähistada vabariigi aastapäeva väärikalt, on maanteemuuseumi külastajatel kevadeni muuseumi masinahallis oma silmaga näha Eesti ...Loe edasi
08.02.2017

Eesti Maanteemuuseum kutsub Tourestil roolima vana Ikaruse bussi

Eesti Maanteemuuseum osaleb 10.-12. veebruaril Eesti suurimal turismimessil Tourest 2017. Muuseum tutvustab oma uut hooaega ja lubab huvilised nostalgitsema ka vana Ikarus bussi rooli. Ida-Euroopa uhkeima tee-ehitusmasinate koguga Eesti Maanteemuuseumi ...Loe edasi